banerNW.jpg
Menu
RSS

Nowoczesne centrum jeszcze w tym roku! Wyróżniony

fot. Agnieszka Przysiuda-Zielkowska fot. Agnieszka Przysiuda-Zielkowska

Mury Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach pną się do góry. Dotychczas na budowie zużyto 1100 ton stali, 280 palet silikatu do murowania i niezliczone ilości betonu. Projekt jest realizowany przez powiat wrzesiński w ramach programu „Rozwój szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu wrzesińskiego” przy dofinansowaniu z WRPO.

meblepartnerpierwszy18.gif

Firma Mir-bud ze Skierniewic weszła na plac budowy 11 września 2017, a termin zakończenia inwestycji planowany jest na 25 sierpnia tego roku. W ciągu 11 miesięcy powstaną pracownie do szkoleń teoretycznych i praktycznych wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt używany na co dzień w firmach w naszym regionie. Budynek B02 o powierzchni 3000 m² przeznaczony będzie na szkolenie praktyczne, B01 o wielkości 1500 m² – na teoretyczne, natomiast budynek B03 będzie magazynowy. W Centrum możliwe będą szkolenia chociażby z programowania sterowników, hydrauliki i pneumatyki czy robotyki. Wiąże się to z deficytem dobrze wykwalifikowanych fachowców na rynku pracy.

Budowa w Grzymysławicach idzie zgodnie z planem i przebiega bez większych niespodzianek. – Obecnie w 80% zaawansowane są roboty murowe wszystkich budynków. Zaczęliśmy wykonywać podbudowę pod posadzki budynku B02. Od marca rozpoczniemy roboty drogowe – parkingi, podbudowy pod parkingi – informuje kierownik budowy Krzysztof Czerwonka.

Dodaje, że wszystko zależy też od pogody – ma nadzieję, że zapowiadane mrozy potrwają krótko albo wcale nie nadejdą, bo wtedy by można przyspieszyć prace.

Potem zostanie nam wykończeniówka. W budynku B01 jest wymagająca, ale budynek B02 to standardowa hala – konstrukcja jest prosta, instalacje są typowe – tłumaczy kierownik. – Jak na razie wszystko idzie jak zakładaliśmy – podsumowuje.

Tego typu centr kształcenia jest zaledwie kilka w Europie. To pod Wrześnią będzie jednym z najnowocześniejszych. Projekt otrzymał 45,5 mln zł dofinansowania z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, co stanowi 95% kosztów kwalifikowanych. Koszt budowy to prawie 24 miliony złotych; około 22 miliony wyniesie zakup specjalistycznego wyposażenia do zaplanowanych pracowni.

Redakcja NowaWrzesnia.pl

źródło: Agnieszka Przysiuda-Zielkowska/Starostwo Powiatowe we Wrześni

do góry

Galeria