banerNW.jpg
Menu
RSS

120 lat OSP w Węgierkach! Wyróżniony

fot. Powiat Wrzesiński fot. Powiat Wrzesiński

Podczas obchodów jubileuszu strażakom przekazano bojowy wóz ratowniczo-gaśniczy Kamaz.

NW gif 03.2018.gif

printernowy1032018.jpg

W niezbyt ciepłe popołudnie 24 marca na placu przed remizą strażacką w Węgierkach stawili się strażacy ochotnicy oraz ich goście, by wspólnie uczcić 120-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Węgierkach i wziąć udział w uroczystym przekazaniu bojowego Kamaza. Spotkanie było okazją do przypomnienia historii jednostki, która została założona w 1898 roku. Trzy lata później strażacy otrzymali sikawkę ręczną z podstawowym sprzętem pożarniczym. W 1904 roku społeczność lokalna ufundowała sztandar strażacki, który uległ zniszczeniu w czasie I wojny światowej. Pierwszy całkowicie polski zarząd powstał w 1934 roku.

W okresie okupacji niemieckiej dokumentacja i sprzęt zostały zarekwirowane, a umundurowanie zniszczone przez gestapo. W czasach powojennych strażacy dysponowali motopompą DKW wraz z wężami. Z okazji obchodzonego latem 1948 roku 50-lecia istnienia, OSP w Węgierkach otrzymało nowy sztandar. W 1955 zakupiono pożarniczego Chevroleta z 1929 roku, obecnie będącego eksponatem Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach (dodajmy, że 19 maja będzie można podziwiać go we Wrześni podczas Powiatowego Dnia Strażaka). Lata 1965-1971 były czasem budowy nowej remizy (wraz ze świetlicą wiejską) oraz uzupełniania sprzętu bojowego.

W 1970 roku do jednostki trafił pożarniczy Żuk, a w 1989 roku Star z pełnym wyposażeniem. Bardzo ważny w historii jednostki jest kwiecień 1995 roku, kiedy to OSP w Węgierkach włączono do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Przy okazji obchodzonego w 1998 roku 100-lecia istnienia, jednostka otrzymała nowy sztandar. Początek XXI wieku był czasem gruntownych remontów oraz dalszego doposażania jednostki – zakupiono wówczas sprzęt ratownictwa drogowego. W 2005 roku druhowie zakupili średni samochód ratowniczo-gaśniczy Star-MAN. W ostatnich latach jednostka z Węgierek została włączona do wojewódzkiego odwodu operacyjnego oraz przydzielona do grupy ratownictwa wodnego, co również wiązało się z otrzymaniem nowego sprzętu. W grudniu 2017 roku do Węgierek trafił ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy Kamaz.

Przystosowany na potrzebę udziału w akcjach bojowych pojazd, podczas jubileuszu doczekał się oficjalnego przekazania przez burmistrza Wrześni Tomasza Kałużnego. Wartość zakupionego przez gminę samochodu to ponad 850 tys. zł. Kamaz – poświęcony i symbolicznie ochrzczony szampanem będzie odtąd służył poprawie bezpieczeństwa mieszkańców nie tylko gminy Września, ale również powiatu wrzesińskiego.

Węgierki doczekały się wreszcie pięknego samochodu strażackiego – powiedział starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz. Gratulując okrągłego jubileuszu, dodał: – Dzisiaj jest też okazja do wspomnień. Niewiele jest jednostek na terenie powiatu, które mogą poszczycić się taką historią. Dionizy Jaśniewicz przekazał prezesowi OSP w Węgierkach Krzysztofowi Zielichowskiemu okolicznościowy dzwonek, żartując przy tym, że pamiątka może przydać się w przypadku, gdyby technika zawiodła. Gdyby tak się stało, pewnym jest, że druhowie z Węgierek sobie poradzą, gdyż od 120 lat udowadniają wysoki poziom i skuteczność działań ratowniczo-gaśniczych. Krzysztof Zielichowski dziękując za wszystkie ciepłe słowa, powtórzył, że remiza od lat stopniowo wymienia sprzęt i umundurowanie, a wszystko po to, by jak najlepiej dbać o bezpieczeństwo lokalnej społeczności – Zakup tego pojazdu to efekt wspólnego działania w tak słusznej i istotnej sprawie, jaką jest ratowanie ludzkiego życia – stwierdził.

3098.jpg

Redakcja NowaWrzesnia.pl

źródło i fot. Klara Skrzypczyk/Powiat Wrzesiński 

do góry

Galeria