banerNW.jpg
Menu
RSS

Badania wykopaliskowe na grzybowskim grodzie! Wyróżniony

Badania wykopaliskowe na grzybowskim grodzie!

Trwają, rozpoczęte 16 lipca, archeologiczne prace wykopaliskowe na terenie grodu w Grzybowie w Grzybowie. Dotąd założono trzy wykopy – w partii południowo-wschodniej grodu oraz w partii północnej.

partnermeble90718.gif

s

Jak na razie najbardziej zaawansowane są prace w tym pierwszym wykopie. Natrafiliśmy tutaj na warstwę spalenizny o wyjątkowej miąższości – ponad metr grubości. Występuje w niej bardzo duża ilość ceramiki oraz kości zwierzęcej. Ceramika pochodzi zarówno z X jak i XI wieku. Kości należały do świń, bydła, koni, owiec. Ale co ciekawsze są i szczątki ryb! Z zabytków jakie dotąd pozyskaliśmy są kolce kościane, noże żelazne, paciorek z kryształu górskiego, czy grot żelazny.

Wykop założony w miejscu zarejestrowanym w wyniku badań geofizycznych jako teren z wyjątkowymi anomaliami potwierdził obecność znacznej warstwy spalenizny.

Badania realizuje Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie (Oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy), a są częścią grantu Narodowego Centrum Nauki (Gród w Grzybowie i jego zaplecze w kontekście pogłębionych badań interdyscyplinarnych) prowadzonego przez dr Marcina Danielewskiego z Instytutu Historii UAM w Poznaniu.

GALERIA

Jacek Wrzesiński

Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie

do góry

Galeria