banerNW.jpg
Menu
RSS

Jubileusz muzeum. Wiele wydarzeń w grzybowskim grodzie Wyróżniony

  • Napisane przez:  Redakcja NowaWrzesnia
Jubileusz muzeum. Wiele wydarzeń w grzybowskim grodzie

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy (w skład którego wchodzi grzybowski gród) w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia powołania. Formalnie powołano Muzeum z dniem 1 stycznia 1969 roku, uchwałą Powiatowej Rady Narodowej w Gnieźnie w dniu 19 grudnia 1968 roku. Inicjatorem i założycielem Muzeum był Jerzy Łomnicki (pierwszy dyrektor muzeum – do 1981 roku). W dniu 19 grudnia Muzeum uzyskało nazwę Muzeum Początków Państwa Polskiego na Lednicy, a w sierpniu 1975 roku nazwę tą przejęło nowo powstałe Muzeum w Gnieźnie. Od tego momentu muzeum lednickie nosi nazwę znaną obecnie.

REKLAMY

MPP na Lednicy jest jedną z największych placówek muzealnych nie tylko w Wielkopolsce. Oddziały i obiekty znajdujące się w strukturze Muzeum rozmieszczone są w pięciu powiatach. Pierwotnie muzeum opiekowało się jedynie wyjątkową wyspą jaką jest Ostrów Lednicki i skrawkiem gruntu na wschodnim brzegu jeziora lednickiego. Tu znajdują się unikatowe relikty, pamiątki przeszłości związane z czasami piastowskimi, z początkami naszego państwa. Ze wschodniego brzegu jeziora odbywały się przeprawy na wyspę. Dość szybko, bo już w 1973 roku powstał dział etnograficzny, który dwa lata później uzyskał nazwę Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach.

Kilkanaście lat później Muzeum objęło także opieką gród w Gieczu (Obecnie Odział – Rezerwat Archeologiczny Gród Wczesnopiastowski w Gieczu). A Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie jest w strukturach Muzeum funkcjonuje od 1997 roku. Prócz tego lednickie muzeum chroni także unikatowy wiatrak holender z 1905 roku w Kiekrzu-Rogierówku (niedaleko Poznania), oraz gród Ostrów Radzimski (Radzim w pobliżu Murowanej Gośliny). Warto jeszcze dodać, iż na jeziorze lednickim znajduje się jeszcze jedna wyspa (Ledniczka) na której znajduje się tzw. gródek stożkowaty. Również i ta wyspa jest objęta ochroną przez Muzeum.

Obiekty wczesnośredniowieczne są chronione in situ – to obiekty tworzące trwały autentyczny krajobraz kulturowy. Ostrów Lednicki od 1994 roku nosi nazwę Pomnika Historii – jest to najwyższa forma ochrony zabytków w Polsce. Jest wyjątkowym zespołem rezydencji czasów piastowskich.

Skansen etnograficzny tworzą obiekty które uniknęły zagłady w swoich miejscach powstania i po przeniesieniu do Dziekanowic wspólnie tworzą układ obrazując wieś wielkopolską z XIX wieku. W ramach ochrony Muzeum objęło nadzorem także wiatraki w Lednogórze oraz wiatrak w Rybitwach (po zachodniej stronie jeziora Lednickiego).

Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie prowadzi działalność edukacyjną poprzez organizowanie wystaw, zajęć-warsztatów całorocznych, świątecznych a także wydarzeń plenerowych.

Warsztaty - Zajęcia całoroczne :

Jak grody budowano; U garncarza w zagrodzie; Między bardkiem a krosnem; Igłą i rzemieniem; Co piszczy w trawie; Spotkanie w zoologu Jana Brzechwy;

Zajęcia od kwietnia do września:

Mój pierwszy wykop; U kowala ciężka robota; Ścieżka edukacji ekologicznej Grodu w Grzybowie.

Gry terenowe:

Inicjacja wojownika; Poszukiwacze skarbu Grzybowskiego Grodu;

Zajęcia świąteczne:

Tradycje wielkanocne - baranek, kurczak, pisanka czy pająk; Moja Marzanna; Świąteczne ozdoby choinkowe.

KALENDARIUM WYDARZEŃ

Marzanna – powitanie wiosny – 21 marca 2019 r.

Majówka z historią – 1-3 maja 2019 r.

1 maja – Ścieżki Edukacji Ekologicznej Grodu w Grzybowie

2 maja – Dzień Flagi

3 maja – Dzień Godła

Dzień Dziecka – Dzień Patrona – czerwiec

VI Grzybowski Turniej Wojów, Turniej o koronę dębów grzybowskiego grodu - Lestko – 17-18 sierpnia 2019 r.

Narodowe Czytanie – wrzesień 2019 r.

Europejskie Dni Dziedzictwa - Polski splot – 7 września 2019 r.

 

Jacek Wrzesiński

fot. materiał prasowy

do góry

Galeria