banerNW.jpg
Menu
RSS

Śladami Mieszka I. Historyczna sesja Wyróżniony

  • Napisane przez:  Redakcja NowaWrzesnia.pl
Śladami Mieszka I. Historyczna sesja

Mówi się, że historia jest nauczycielką życia, dlatego każdy powinien znać historię swojego kraju. Ważne, by przekazywać następnym pokoleniom pamięć o minionych wydarzeniach. Szczególnie, że w tym roku przypada 1050. rocznica chrztu Polski.

partnermebleczerwiec2016.gif

autobooxpop.jpg

Sesja Rady Powiatu

Uroczysta XX sesja Rady Powiatu Wrzesińskiego z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski miała miejsce 16 czerwca w Rezerwacie Archeologicznym Gród w Grzybowie.

Gród Grzybowo za czasów pierwszych Piastów odgrywał znaczącą rolę w strukturach tworzącego się państwa polskiego. W roku 966 książę Mieszko I przyjął chrzest, w wyniku którego państwo polskie znalazło się w kręgu cywilizacji łacińskiej. Te dwa fakty dają nam więc powody oraz okazję do tego, byśmy to wydarzenie uczcili podczas tej sesji – rozpoczął obrady przewodniczący Rady Powiatu Grzegorz Kaźmierczak

W czasie uroczystości głos zabrał ks. dziekan Mieczysław Kozłowski: – Podczas swojej ostatniej wizyty w Wadowicach św. Jan Paweł II rzekł: „Tu wszystko się zaczęło, życie się zaczęło, wiara się zaczęła, powołanie się zaczęło”. My dzisiaj parafrazując te słowa moglibyśmy powiedzieć, że to właśnie tu w Wielkopolsce wszystko się zaczęło, zaczęła się cała struktura życia religijnego, politycznego i społecznego. Ważne, abyśmy jako ludzie XXI wieku pamiętali o tym, co było i jako pałeczkę przekazywali następnym pokoleniom – powiedział.

Wykład „Mieszko I chrzest i początki Polski” wygłosił kierownik Rezerwatu Archeologicznego Gród w Grzybowie archeolog Jacek Wrzesiński: – My żyjący współcześnie jesteśmy wszyscy spadkobiercami i dłużnikami Mieszka I, gdyby nie ten akt tak lakoniczny i tak skromnie opisywany w kronikach, nie wiadomo, jak  potoczyłby  się nasze losy, nie wiadomo, czy mielibyśmy okazję spotkać się tutaj w tym gronie w Grzybowie. Tej sesji jubileuszowej pewnie by nie było, a tak jesteśmy wdzięczni za akt wiary Mieszka I, za przyjęcie chrztu i za dalsze losy naszej ojczyzny.

Tekst deklaracji Rady Powiatu Wrzesińskiego z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski odczytała Małgorzata Cichacka, najmłodsza radna. Została ona przyjęta przez wszystkich radnych poprzez aklamację.

Ponadto wśród uczestników uroczystości znaleźli się m.in. radna sejmiku województwa wielkopolskiego Bożena Nowacka, która odczytała list od marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka, radni Rady Powiatu minionych kadencji, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy  prof. Andrzej Wyrwa, przedstawiciele gminnych władz samorządowych.

Na pamiątkę każdy z obecnych otrzymał miniaturkę jubileuszowego dzwonu Mieszka i Dobrawy, który symbolizuje nie tylko akt sprzed 1050 lat, ale również całą dynastię piastowską. Muzeum natomiast przygotowało publikacje dotyczące chrztu Polski. Wyjątkowe bibliofilskie wydanie almanachu z preambułą ks. prymasa Wojciecha Polaka otrzymał przewodniczący Rady oraz starosta wrzesiński.

W części artystycznej uroczystości znalazł się koncert grupy śpiewaczej Droryje. Śpiewacy wykonali Bogurodzicę oraz tradycyjne pieśni staropolskie, ukraińskie, białoruskie i rosyjskie. Wszystkie utwory zaśpiewali a capella, niektóre nawet we własnej uwspółcześnionej aranżacji.

Dla zaproszonych gości Stowarzyszenie Edukacji i Odtwórstwa Historycznego Aurea Tempora przygotowało poczęstunek w stylu średniowiecznym, jak np. wędzona sielawa, kasza jaglana z mlekiem czy kwas chlebowy do napicia. Można również było zwiedzić stałą ekspozycję muzealną oraz wystawę czasową „Skarby grzybowskiego grodu – nim Piastowie zaczęli wybijać monetę”, której oficjalne otwarcie przygotowano na 17 czerwca.

deklaracja_2-page-001.jpg

Redakcja NowaWrzesnia.pl

źródło: Starostwo Powiatowe we Wrześni

do góry

Galeria