banerNW.jpg
Menu
RSS

Enea wzmacnia zasilanie pod Wrześnią (GALERIA) Wyróżniony

  • Napisane przez:  Redakcja NowaWrzesnia.pl
fot. ENEA Operator fot. ENEA Operator

Północno-zachodni dystrybutor energii elektrycznej uroczyście uruchomił nową Rozdzielnię Sieciową w okolicach Wrześni. Stacja w Chociczy Małej zasili powstającą fabrykę Volkswagena oraz inne przedsiębiorstwa wrzesińskiej podstrefy ekonomicznej.

Wrzesińska podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej rozbudowuje się bardzo dynamicznie. Powstająca fabryka Volkswagena przyciągnęła również innych inwestorów. W ten rozwój wpisała się także spółka Enea Operator, która zadbała o dostawy potrzebnej ilości energii elektrycznej, poprawę jej parametrów jakościowych a także znaczący wzrost bezpieczeństwa energetycznego w regionie .

Realizacja inwestycji rozpoczęła się w sierpniu 2014 roku. Już w listopadzie tego roku wykonawcą inwestycji RS Chocicza „pod klucz” (projekt, dostawa, montaż, uruchomienie) została firma Energobud Leszno (aktualnie Enea Serwis). Podpisany kontrakt opiewał na prawie 7 milionów złotych, z terminem realizacji do 30 listopada 2015 roku. Druga zawarta przez Eneę Operator umowa dotyczyła budowy linii wysokiego napięcia zasilającej RS Chocicza, jako wcięcie w linię 110 kV relacji Września – Miłosław. Jej wykonawcą z kolei jest firma Elbud Poznań, a wartość kontraktu na samą linię zasilającą to 1,7 miliona złotych. Obaj wykonawcy zastosowali najnowocześniejsze rozwiązania techniczne.

RS Chocicza i zasilająca ją linia wysokiego napięcia to element większego projektu, który zakłada znaczną poprawę warunków i jakości zasilania w południowej Wielkopolsce. Linia zasilająca rozdzielnię to wcięcie w linię wysokiego napięcia 110 kV relacji Września-Miłosław. Jest ona jednym z etapów przebudowy 120 kilometrów linii wysokiego napięcia zasilających obszar od Wrześni aż do Leszna.

- W tej chwili po modernizacji do ruchu włączone zostały odcinki Września-Miłosław oraz Środa Wielkopolska-Śrem HCP. Do przebudowy pozostały odcinki Miłosław-Środa Wielkopolska oraz Śrem HCP-Śrem Helenki-Leszno. Zakończenie całości inwestycji planowane jest na IV kwartał 2016 roku. Całkowita wartość przebudowy linii wysokiego napięcia od Wrześni do Leszna wynosi prawie 55 milionów złotych - informuje nas Mateusz Gościniak, Specjalista ds. Promocji Informacji.

GALERIA:

Dawid Spychalski

fot. ENEA Operator

do góry

Galeria