W środę, 21 maja br. funkcjonariusze sprawdzali trzeźwości osób kierujących rowerami (w tym elektrycznymi), stan techniczny jednośladów oraz prawidłowość oświetlenia.
Zdecydowanie reagowali na wykroczenia popełniane zarówno przez rowerzystów, jak i przez innych uczestników ruchu wobec nich.
Głównym celem tych działań było przypomnienie zasad ruchu drogowego oraz uświadamianie, jak istotne dla bezpieczeństwa jest ich przestrzeganie.
Znajomość przepisów i przewidywanie zagrożeń znacząco wpływają na zmniejszenie ryzyka wypadków.
Wyniki:
- skontrolowanych 38 rowerzystów, w tym 7 kierujących rowerami elektrycznymi,
- 2 rowerzystów kierowało pojazdami niedopuszczonymi do ruchu drogowego ze względu za zbyt dużą moc lub nieprawidłowy stan techniczny dotyczący zamontowanej manetki gazu.
Przypominamy, że pojazd, który ma zbyt dużą moc i manetki, którymi można przyspieszać bez pedałowania nie spełnia definicji roweru elektrycznego.
Zgodnie z definicją roweru, określoną w Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym, "rower – to pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h".
Zatem inne pojazdy to w myśl polskiego prawa motorowery — powinny być więc zarejestrowane, mieć tablice rejestracyjne i opłacone OC.
Skontrolowane 3 hulajnogi elektryczne, z czego 1 kierującego policjanci ukarali mandatem karnym za jazdę po przejściu dla pieszych.
Ujawniono 2 rowerzystów, którzy kierowali swoimi jednośladami po drodze publicznej w stanie po użyciu alkoholu.
Uczestnicy ruchu drogowego korzystający z hulajnogi lub roweru pamiętajcie Wasze życie i zdrowie jest w Waszych rękach !
Redakcja NowaWrzesnia.pl
Źródło KP Policji w Gnieźnie
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze