banerNW.jpg
Menu
RSS

Pożyczka na założenie firmy - skąd wziąć pieniądze na rozpoczęcie działalności? Wyróżniony

 • Napisane przez:  Artykuł partnera
Pożyczka na założenie firmy - skąd wziąć pieniądze na rozpoczęcie działalności?

Rozpoczęcie działalności gospodarczej wymaga od nas wkładu finansowego. Pieniądze na założenie firmy możemy pozyskać ze spółek pozabankowych. Oferują one atrakcyjne pożyczki z minimum formalności. Niestety kwota pożyczki jest niższa niż ta, którą może nam zaoferować bank. Warto więc rozpatrzyć kredyt gotówkowy czy kredyt dla firm. Na rynku dostępne są także różnego rodzaju dotacje.

REKLAMY

partnerbanermarzec19.gif

Pożyczka na otwarcie firmy - na jakich warunkach?

Założenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z poniesieniem opłat. Skąd wziąć na nie pieniądze, skoro dopiero zaczynamy? Rynek finansowy oferuje liczne produkty skierowane zarówno do osób fizycznych, jak i firm. Szybkie pożyczki online oferowane np. przez Askredyt to tylko jedna z wielu możliwości finansowania przedsięwzięcia.

 W ramach pożyczki ratalnej możemy otrzymać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pieniądze przeznaczymy na dowolny cel. Spłata zadłużenia odbywa się zgodnie z harmonogramem ustalonym z pożyczkodawcą. Aby ubiegać się o pożyczkę na raty, należy posiadać odpowiedni wiek oraz pozytywną zdolność kredytową. Firma udzielająca finansowej pomocy może wymagać również zaświadczenia o zarobkach. Musi wiedzieć, że ma do czynienia z osobą wypłacalną. Co istotne, dochód może pochodzić z różnych umów. Najważniejsze, aby wpływał na nasze konto regularnie.

Niestety szybka pożyczka nie zawsze pokryje nasze finansowe potrzeby. Zwykle na start działalności potrzebujemy znacznie więcej. Wtedy warto udać się do banku. Zaoferuje on kredyt dopasowany do naszych możliwości.

Kredyt gotówkowy na założenie działalności gospodarczej

Jeśli pieniądze z pożyczki nie wystarczą na założenie działalności gospodarczej, możemy skorzystać z pomocy banku. Może on nam zaoferować np. kredyt gotówkowy. Jest on udzielany na dowolny cel. Kwota takiego kredytu sięga kilkadziesiąt tysięcy złotych. Czas na spłatę zadłużenia wynosi ok. 10 lat.

Wnioskowanie o kredyt w banku wiąże się z posiadaniem pozytywnej oceny zdolności kredytowej. Niezbędny jest również dochód pochodzący z umowy o pracę. Pamiętajmy, że wynagrodzenie z dodatkowych umów zwiększy szansę na otrzymanie pieniędzy.

Kredytodawca może wymagać od klientów ubezpieczenia kredytu. Wszystko po to, aby w razie naszej niewypłacalności spowodowanej chorobą czy śmiercią, obowiązek regulacji długu nie spadł na naszych bliskich czy firmę finansową. Często formą zabezpieczenia transakcji jest wskazanie żyranta. To osoba, która poręcza naszą wypłacalność. Jednocześnie zobowiązuje się do spłaty zadłużenia, gdy nie będziemy mogli tego wykonać samodzielnie.

Kredyt na założenie firmy - docelowy zastrzyk gotówki

Wielu pożyczkodawców działających w sektorze finansowym kieruje swoje produkty do przedsiębiorców. Kredyty dla firm udzielane są nawet od pierwszego dnia funkcjonowania działalności gospodarczej. Musimy jednak pamiętać, że jeśli firma nie otrzymuje jeszcze dochodu, kredytodawca będzie wymagał zabezpieczenia transakcji. Może nim być zastaw nieruchomości. Często kontrahent zobowiązany jest wykupić ubezpieczenie.

Co ważne, pieniądze z kredytu na założenie firmy muszą zostać przeznaczone na cele związane z działalnością. Z uzyskanych pieniędzy możemy więc zakupić sprzęt elektroniczny czy wynająć dodatkowy lokal. Wydatki na przedsiębiorstwo muszą zostać udokumentowane.

Jeśli nasza działalność ma dopiero powstać, do banku powinniśmy się udać z biznesplanem. Musimy mieć również kosztorys naszego działania. Kredytodawca przyzna nam zobowiązanie w wysokości adekwatnej do wydatków związanych z firmą.

Skąd dotacje na założenie firmy?

Jeśli nie chcemy sięgać po kredyt czy pożyczkę, możemy skorzystać z dotacji. Sfinansować działalność gospodarczą możemy za pomocą:

 • dotacji z Urzędu Pracy;
 • dotacji z PROW dla mieszkańców wsi i małych miast;
 • dotacji z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych;
 • dofinansowania z Unii Europejskiej.

Dotacja z Urzędu Pracy dostępna jest dla osób bezrobotnych, zarejestrowanych w UP. Dodatkowych pieniędzy nie mogą otrzymać osoby, które dostały wcześniej taką dotację lub środki na działalność gospodarczą z UE. Dofinansowanie nie należy się także osobie, która w ciągu ostatniego roku prowadziła działalność lub odmówiła pracy mimo statusu osoby bezrobotnej.

W ramach dotacji z UP możemy otrzymać od 15 do 25 tysięcy złotych. Pieniądze musimy przeznaczyć na cel związany z naszą firmą. Dotacja jest bezzwrotna, jeśli nasze przedsiębiorstwo utrzyma się na rynku przez minimum rok. W ciągu 2 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej musisz rozliczyć się z otrzymanej dotacji.

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Unii Europejskiej

Wielu przedsiębiorców korzysta z dotacji unijnych. Oferowane są one osobom pełnoletnim, które w przeciągu ostatniego roku nie zarejestrowały działalności. Należy pamiętać, że nabór wniosków o dofinansowanie z UE odbywa się w określonym czasie. Zwykle jest to termin od 1. do 30. kwietnia.

W ramach dotacji z UE dla firm możemy uzyskać nawet 40 000 zł. Jest to kwota bezzwrotna. Warunek: utrzymanie firmy na rynku przez minimum rok. W przypadku środków unijnych często wymagany jest wkład własny. Wynosi on od 15 do nawet 50 proc. Transakcja musi zostać zabezpieczona np. za pomocą weksla lub cesji z polisy ubezpieczeniowej.

Dotacje z PROW dla mieszkańców wsi i małych miast

Jedną z form uzyskania dodatkowych środków pieniężnych na własną działalność jest Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Skierowany jest do osób zamieszkujących wsie lub posiadających ubezpieczenie w KRUS. Warunkiem otrzymania dotacji jest otworzenie działalności na terenie gminy wiejskiej, miejsko-wiejskiej lub miejskiej (do 5 000 mieszkańców).

Przyjmuje się, że im więcej pracowników zamierza zatrudnić nowy przedsiębiorca, tym więcej pieniędzy otrzyma na realizację swojego pomysłu. Maksymalna kwota dofinansowania waha się od 100 000 do nawet 300 000 zł.

Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Dotacja z PFRON skierowana jest do osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności i status osoby bezrobotnej. W ramach dofinansowania możemy uzyskać nawet 60 000 zł na założenie działalności gospodarczej. Wniosek na sfinansowanie rozpoczęcia działalności gospodarczej należy złożyć do starosty właściwego ze względu na miejsce zarejestrowania osoby niepełnosprawnej jako bezrobotnej albo poszukującej pracy.

Wady i zalety prowadzenia działalności gospodarczej

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to wyzwanie. Przed otwarciem własnej firmy warto jest poznać wady i zalety takiego działania. Do plusów własnego biznesu należą:

 • poczucie niezależności;
 • elastyczny czas pracy;
 • często wysokie zarobki;
 • poszerzanie kontaktów;
 • prestiż;
 • niskie koszty założenia działalności dzięki licznym programom;
 • możliwość wyboru formy opodatkowania;
 • brak obowiązku posiadania odpowiedniego kapitału na start.

Niestety prowadzenie własnej działalności gospodarczej ma też swoje minusy. Są nimi:

 • ewentualne niepowodzenie w wyniku zbyt wysokiej konkurencji lub braku zaangażowania;
 • odpowiedzialność swoim majątkiem za zawiązywane transakcje;
 • praca przez całą dobę;
 • w niektórych przypadkach wymagany wkład własny;
 • obowiązek ciągłej kontroli rynku i walka o klienta.

Decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej, musimy zdawać sobie sprawę z wszelkich niepowodzeń. Konsekwencją źle prowadzonego biznesu może być np. blokada środków finansowych na naszym koncie. Nie będziemy mogli wtedy ani opłacić pracowników, ani pokryć wydatków firmy. Pamiętajmy zatem o rozsądnym wyborze sposobu pracy.

Artykuł partnera

do góry

Galeria