banerNW.jpg
Menu
RSS

Ocena punktowa BIK. Czym jest i jak czytać raport BIK? Wyróżniony

  • Napisane przez:  Artykuł partnera
Ocena punktowa BIK. Czym jest i jak czytać raport BIK?

Decydując się na kredyt czy pożyczkę, zostaniemy poddani ocenie zdolności kredytowej. Polega ona na zebraniu wszelkich informacji odnośnie do naszej osoby, analizie historii płatności oraz przyznaniu nam punktów. Te przeliczane są na gwiazdki. Im ich więcej, tym większa szansa na uzyskanie kredytu. Zdolność kredytową sprawdzimy też za pośrednictwem raportu z BIK. Jakie dane zawiera i ile kosztuje?

REKLAMY

Czym jest i co zawiera raport BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to rejestr, który gromadzi informacje o płatnościach klientów instytucji finansowych, telekomunikacyjnych czy banków. Umożliwia on pobranie specjalnego raportu BIK zawierającego historię naszych płatności. W pobranym z bazy dokumencie będzie zawarta informacja na temat naszej zdolności kredytowej. Z protokołu dowiemy się, czy nie zalegamy z płatnościami oraz jaki mamy scoring BIK.

Scoring BIK a ocena zdolności kredytowej

Ocena punktowa BIK (tzw. scoring BIK) to metoda, dzięki której określa się wypłacalność klientów. Do jej wyliczenia przeznaczono specjalną formułę matematyczną. Po dokonaniu obliczeń wynik porównywany jest z oceną osób, które otrzymały kredyt czy pożyczkę na raty. Im bliżej nam do sumy punktów innego kredytobiorcy, tym większa szansa, że nasz wniosek o dodatkowe pieniądze zostanie rozpatrzony pozytywnie.

Pamiętajmy, że pożyczkodawcy biorą pod uwagę nie tylko naszą historię płatności, lecz także wiek, stan cywilny, formę zatrudnienia czy liczbę osób pozostających na naszym utrzymaniu.

Ocena punktowa BIK - skala i interpretacja

Scoring BIK określany jest za pomocą punktów, które wyraża się przy pomocy gwiazdek. Ocena punktowa BIK może przyjąć wartość od 192 do 631 punktów. Skala została podzielona na 5 części, które odpowiadają pięciu gwiazdkom. Nie jest określone, jaka liczba gwiazdek świadczy o wypłacalności klienta. Przyjęło się jednak, że im więcej punktów, tym większa szansa na otrzymanie kredytu czy pożyczki.

Dzięki prostej formule bardzo szybko uzyskamy ocenę ryzyka kredytowego, związanego z przyznaniem nam dodatkowej gotówki.

Jak obliczyć zdolność kredytową samodzielnie?

Jeśli chcemy wziąć kredyt czy pożyczkę, powinniśmy najpierw sprawdzić naszą zdolność kredytową. Aby tego dokonać, możemy skorzystać ze specjalnego kalkulatora zdolności kredytowej.

Kalkulator kredytowy znajdziemy na stronie internetowej wybranego pożyczkodawcy. Naszym zadaniem będzie wskazanie interesującej nas kwoty pożyczki oraz okresu jej spłaty. Po wskazaniu parametrów świadczenia poznamy wysokość miesięcznej raty pożyczki. Na podstawie tego wyniku będziemy mogli ocenić, czy nasze finansowe możliwości pozwolą na spłatę zadłużenia.

Skorzystanie z kalkulatora zdolności kredytowej jest szybkie i proste. Pamiętajmy, aby na otrzymany wynik wziąć poprawkę. Czasem zdarzają się niespodziewane wydatki, które również należy uwzględnić w budżecie domowym.

Raport BIK, czyli jak sprawdzić czy jestem w BIK

Aby pobrać raport z BIK, należy wejść na stronę internetową instytucji. Następnie należy przejść do zakładki “Pobierz raport”. Mamy możliwość pobrania miesięcznego zestawienia naszych płatności. Koszt takiego dokumentu to 39 zł. Dostępny jest również raport roczny. Kosztuje 99 zł i sprawdzi się u tych osób, które planują wziąć kredyt i chcą poznać swoją sytuację finansową na przestrzeni dłuższego czasu.

Raport BIK warto pobrać również po to, aby dowiedzieć się, czy nie zalegamy z płatnościami. Przy okazji sprawdzimy, czy instytucje finansowe, w których spłacamy zadłużenie, aktualizują na bieżąco informacje w bazie. Możemy również sprawdzić, kto pytał o nasze dane.

Czyszczenie BIK - czy jest możliwe?

Dane w bazie BIK są aktualizowane nawet dwa razy w tygodniu. Czy to oznacza, że sami możemy usunąć zawarte w rejestrze informacje? Niestety nie. Istnieją tylko trzy sytuacje, kiedy czyszczenie BIK jest możliwe:

  • gdy minęło 5 lat od spłaty zadłużenia;
  • gdy osoba odwołała zgodę na przetwarzanie danych osobowych po spłacie pożyczki czy kredytu;
  • gdy w bazie zostały zawarte błędne informacje.

Najprostszym sposobem na wyczyszczenie rejestru BIK jest spłata zadłużenia.

Czy raport z BIK jest miarodajny?

Decydując się na kredyt czy pożyczkę, powinniśmy wiedzieć, że nie warto sugerować się jedynie raportem pozyskanym z BIK. Jako, że dane nie są aktualizowane w czasie rzeczywistym, pobrany przez nas raport może dotyczyć nieprawdziwych informacji. Pozyskany z rejestru dokument świadczy o naszej zdolności kredytowej, ale całkowitą ocenę finansowych możliwości otrzymamy, składając wniosek o pożyczkę w konkretnej kwocie i na określony czas. Pożyczkodawca dopiero po poznaniu wszystkich informacji dotyczących naszej osoby jest w stanie określić, czy stać nas na wskazaną przez nas pożyczkę.

Artykuł partnera

do góry

Galeria